Title: Warm Up
1Warm Up
Problem of the Day
Lesson Presentation
2Vocabulary
rate unit rate unit price
3A rate is a comparison of two quantities that
have different units.
90 3
Ratio
Read as 90 miles per 3 hours.
90 miles 3 hours
Rate
4Unit rates are rates in which the second quantity
is 1.
90 3
30 1
30 miles, 1 hour
unit rate
or 30 mi/h
5Additional Example 1 Finding Unit Rates
Fred can type 30 words in half a minute. How many
words can he type in 1 minute?
Write a rate.
Multiply to find words per minute.
60 words 1 minute
Fred can type 60 words in one minute.
6Check It Out Example 1
Penelope can type 90 words in 2 minutes. How many
words can she type in 1 minute?
90 words 2 minutes
Write a rate.
Divide to find words per minute.
90 words 2 2 minutes 2
45 words 1 minute
Penelope can type 45 words in one minute.
7Unit price is a unit rate used to compare price
per item.
8Additional Example 4A Finding Unit Prices to
Compare Costs
Pens can be purchased in a 5-pack for 1.95 or a
15-pack for 6.20. Which is the better buy?
Divide the price by the number of pens.
price for package number of pens
1.95 5
?
0.39
price for package number of pens
6.20 15
?
0.41
The better buy is the 5-pack for 1.95.
9Additional Example 4B Finding Unit Prices to
Compare Costs
Jamie can buy a 15-oz jar of peanut butter for
2.19 or a 20-oz jar for 2.78. Which is the
better buy?
Divide the price by the number of ounces.
2.19 15
?
0.15
2.78 20
?
0.14
The better buy is the 20-oz jar for 2.78.
10Check It Out Example 4A
Golf balls can be purchased in a 3-pack for 4.95
or a 12-pack for 18.95. Which is the better buy?
Divide the price by the number of balls.
price for package number of balls
4.95 3
?
1.65
price for package number of balls
18.95 12
?
1.58
The better buy is the 12-pack for 18.95.
11Check It Out Example 4B
John can buy a 24 oz bottle of ketchup for 2.19
or a 36 oz bottle for 3.79. Which is the better
buy?
Divide the price by the number of ounces.
2.19 24
?
0.09
3.79 36
?
0.11
The better buy is the 24-oz jar for 2.19.
12Try These!
1. Jacob can buy a 32 oz bottle of BBQ sauce for
2.93 or a 36 oz bottle for 3.19. Which is the
better buy?
2. John can buy a 8 pencils for 1.25 or a 12
pencils for 2.00. Which is the better buy?
3. Mary made 25.00 for working 7 hours at the
mall. How much did Mary make per hour?
4. Lisa paid 158.00 for 3 pair of jeans. What
did Lisa pay for each pair of jeans?
5. Bob typed 593 words in 4 minutes. How many
words did Bob type per minute?
13Try These! Round to nearest hundredth
- 2.93 / 32 0.09 (better buy)
- 3.19 / 36 11.6
2. 1.25 / 8 0.16 (better buy) 2.00 / 12
0.17
3. 25.00 / 7 hours 3.57 / Hr
4. 158.00 / 3 pair of jeans 52.67 / jean
5. 593 / 4 minutes 148.3 words/minute